| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet

Euro 2022: covid w cieniu rekordów. Podsumowanie fazy grupowej Euro 2022

Bethany Mead i Fran Kirby (fot. Getty Images)
Bethany Mead i Fran Kirby (fot. Getty Images)
Dawid Brilowski

Faza grupowa Euro 2022 nie przyniosła sensacyjnych rozstrzygnięć, ale wyłoniła niespodziewane bohaterki. Co z niej zapamiętamy? W cieniu walki o medale zdarzyły się dwie wyjątkowo przykre kontuzje i nadspodziewanie wiele zakażeń Covid-19.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Za nami 24 z 31 meczów mistrzostw Europy piłkarek. Mimo to... wciąż wiemy niewiele więcej niż przed turniejem. Żadne z faworytek nie potknęły się. Któryś z czołowych zespołów szansę na tytuł straci więc dopiero w ćwierćfinale.

Choć nie było sensacyjnych wyników, na angielskich boiskach działo się sporo. Czas podsumować tę część rywalizacji.

KATASTROFA HISZPANII. DWIE KSIĘŻNICZKI ZAMIAST KRÓLOWEJ

Zaczęło się jak u Hitchcocka: od trzęsienia ziemi. Nim wybrzmiał pierwszy gwizdek, hiszpańska federacja poinformowała, że urazu na jednym z ostatnich treningów nabawiła się Alexia Putellas, zdobywczyni Złotej Piłki i jedna z najpopularniejszych piłkarek świata. W pierwszych komunikatach przebijała się nadzieja, że kontuzjowana wróci po fazie grupowej. Ostateczna diagnoza nie pozostawiła jednak złudzeń: zerwane więzadła wykluczą ją z gry na minimum kilka miesięcy, a być może i cały rok.

Reprezentacja Hiszpanii jeszcze przed pierwszym gwizdkiem straciła więc swoją liderkę, zwaną przez wielu "królową". Z odsieczą przybyły księżniczki. Całkiem dosłownie. Na trybunach podczas ostatniego meczu grupowego Hiszpanek, w którym walczyły o awans z Danią, zasiadły córki króla Filipa VI: księżna Asturii Eleonora oraz infantka Hiszpanii Zofia. Chyba przyniosły szczęście rodzimej kadrze. Mecz, mimo męczarni, skończył się wygraną 1:0 po golu Marty Cardony w 90. minucie.

Dania – Hiszpania. Piłka nożna, ME kobiet [MECZ]
Euro 2022: transmisja meczu Dania – Hiszpania na żywo online w TVP Sport (16.07.2022)
Dania – Hiszpania. Piłka nożna, ME kobiet [MECZ]

KIBICE IDĄ NA REKORD

Miejscem, w którym od początku wszystko idzie zgodnie z planem są trybuny. Przed rozpoczęciem turnieju zapowiadano rekord frekwencji. I już po fazie grupowej można być pewnym, że rzeczywiście zostanie pobity. Właściwie już został! Na poprzednich mistrzostwach Europy, w 2017 roku w Holandii, na trybuny weszło w sumie 240 tysięcy kibiców. Euro 2022 już po fazie grupowej może poszczycić się liczbą 369 304 fanów.

I to mimo tego, że aż trzy spotkania zostały rozegrane na maleńkim Manchester Academy Stadium, mieszczącym około 4000 osób. Wybór tego obiektu był głośno krytykowany przez część piłkarek, w szczególności z tych krajów, którym przyszło rozgrywać na nim większość swoich spotkań (to nieszczęście spotkało Islandię, Belgię i Włochy).

Na największą frekwencję organizatorzy liczą oczywiście podczas finału, który zostanie rozegrany na Wembley. Dotychczas najwięcej krzesełek zapełnił mecz otwarcia. Starcie Angielek z Austriaczkami na Old Trafford oglądało 68 871 osób.

Kibice gospodyń tłumnie stawiają się na każdym z meczów (trzy spotkania grupowe Anglii wskoczyły do TOP 5 pod względem frekwencji w historii ME). Mają jednak solidną konkurencję. Od lat żywiołowo żeńską reprezentację dopingują Holendrzy, którzy przed poszczególnymi spotkaniami zalewają miasto pomarańczową falą. Kapitalne wrażenie robi też doping prowadzony przez Szwedów i Islandczyków.

Najwyższa frekwencja w historii kobiecego Euro:
68 871 - Anglia vs. Austria (2022, faza grupowa)
41 301 - Niemcy vs. Norwegia (2013, finał)
30 785 - Anglia vs. Irlandia Pn. (2022, faza grupowa)
29 092 - Anglia vs. Finlandia (2005, faza grupowa)
28 847 - Anglia vs. Norwegia (2022, faza grupowa)
28 182 - Holandia vs. Dania (2017, finał)

Anglia – Austria. ME kobiet [SKRÓT]
Anglia – Austria. Piłka nożna, ME kobiet [SKRÓT] (fot. Getty)
Anglia – Austria. ME kobiet [SKRÓT]

CZOŁOWA SZÓSTKA I RESZTA

Aż sześć drużyn przystąpiło do turnieju z myślami o wywalczeniu złotych medali. Żaden nie zawiódł, a faworytki w komplecie stawiły się w ćwierćfinałach. Angielki, Niemki, Szwedki i Francuzki wygrały swoje grupy. W bardziej skomplikowanej sytuacji znalazły się Hiszpanki i Holenderki. Przez to, że skończyły na drugich miejscach, już na kolejnym etapie będą musiały zmierzyć się z innymi czołowymi drużynami (odpowiednio: z Angielkami i Francuzkami).

Wymienione zespoły traciły punkty tylko w meczach między sobą. Nie oznacza to jednak, że pozostałe spotkania wygrywały z łatwością. Angielkom sporo problemów sprawiły Austriaczki, a Hiszpanki i Holenderki w ostatnich meczach grupowych do końcowych minut musiały drżeć o dowiezienie awansu. Pierwszym sporo krwi napsuły Dunki, a drugim niespodziewanie Szwajcarki.

Euro 2022 potwierdziło co prawda, że wciąż mamy do czynienia z Europą dwóch prędkości, ale jednocześnie udowodniło, że zespoły z drugiego rzędu są w stanie sprawiać niespodzianki. I minimum w pojedynczych przypadkach walczyć z wielkimi jak równy z równym.

Co ciekawe żadne z 24 starć grupowych nie zakończyło się bezbramkowym remisem. Tylko raz zdarzyło się natomiast, że drużyna, która pierwsza strzeliła gola, ostatecznie przegrała mecz. Stało się to w meczu Hiszpanii z Finlandią, gdy piłkarki z północy trafiły już w pierwszej minucie, a później... straciły aż cztery bramki.

Miłe złego początki. Dotkliwa porażka Finek z Hiszpankami [SKRÓT]
(fot. Getty Images)
Miłe złego początki. Dotkliwa porażka Finek z Hiszpankami [SKRÓT]

NAJWIĘKSZE ROZCZAROWANIE: ADA HEGERBERG I NORWEGIA

Wydawało się, że pod nieobecność "królowej" Alexii Putellas, koronę założy Ada Hegerberg. Piłkarka Lyonu wróciła do reprezentacji po pięciu latach niebytu, związanego z konfliktem z federacją (uważała, że piłkarki nie są traktowane fair przez krajowy związek). Miała być brakującym elementem układanki. Na papierze Norweżki z nią, Caroline Garaham Hansen i Guro Reiten prezentowały się doskonale.

I na inaugurację rozegrały kapitalny mecz, w którym rozbiły Irlandię Północną aż 4:1. Imponujący był nie tylko wynik, ale lekkość i polot w środku pola. Skandynawki jawiły się jako zespół z potencjałem na zmącenie planów "wielkiej szóstki". Przez moment, a konkretnie - do początku drugiego meczu. W nim zostały rozbite przez Anglię. 8:0 to najwyższy wynik w historii mistrzostw Europy.

Nawet po takim laniu, Norweżki wciąż miały spore szanse na awans do ćwierćfinału. Musiały tylko wygrać z Austrią, która nie zaprezentowała nic poza solidnością. Ponownie zawiodły. Jedynego gola strzeliła Nicole Billa, zamykając tym samym Hegerberg i spółce drogę do sukcesu.

POZYTYWNE ZASKOCZENIE: PORTUGALKI WPROST Z WAKACJI

Poza szóstką faworytek do ćwierćfinałów awansowały Austriaczki i Belgijki. Na wyróżnienie zasłużyły też wspomniane już wcześniej Dunki i Szwajcarki, które grały na tyle dobrze, by napędzić stracha Hiszpankom i Holenderkom. Największym pozytywnym zaskoczeniem okazały się jednak Portugalki. Choć zajęły ostatnie miejsce w grupie, turniej żegnały z podniesionymi głowami.

Na Euro 2022 zostały ściągnięte w ostatniej chwili, w miejsce wykluczonej Rosji. Jako zespół, który de facto nie przebrnął nawet eliminacji, były skazywane na sromotną porażkę. Szczególnie, że znalazły się w gronie klasowych zespołów: ze Szwecją, Holandią i Szwajcarią.

Tymczasem dały próbkę dobrego, widowiskowego futbolu. Przede wszystkim: ani na moment nie poddały się. Ze Szwajcarią już po pięciu minutach przegrywały 0:2. Ostatecznie wyszarpały remis (2:2). Kilka dni później niemalże powtórzyły scenariusz przeciwko Holenderkom! Dopiero w 62. minucie Danielle van de Donk trafiła na 3:2.

Zabójczy początek Szwajcarii i... tylko remis z Portugalią [SKRÓT]
(fot. TVP)
Zabójczy początek Szwajcarii i... tylko remis z Portugalią [SKRÓT]

NIEOCZYWISTY HIT: FRANCJA vs. BELGIA

Zapowiadanymi hitami fazy grupowej były starcia głównych faworytek: Holandia vs. Szwecja (1:1) i Niemcy vs. Hiszpania (2:0). Oczywistymi, aczkolwiek wynikającymi z przebiegu turnieju, okazały się bezpośrednie mecze o awans: Austria vs. Norwegia (1:0), Dania vs. Hiszpania (0:1) i Szwajcaria vs. Holandia (1:4).

Wszystkie wymienione pod względem emocji i zwrotów akcji przebiło jednak spotkanie Francuzek z Belgijkami. Niespodziewanie, bo po tym, jak Trójkolorowe wygrały z Włoszkami aż 5:1, a Belgijki ledwie zremisowały 1:1 z Islandkami, zapowiadał się jednostronny mecz.

Tymczasem oba zespoły potrafiły zagrać widowiskowo, na wysokim poziomie. Na bramkę Kadidiatou Diani odpowiedziała Janice Cayman. Francuzki musiały się mocno namęczyć, by utrzymać zwycięstwo.

KIKS FAZY GRUPOWEJ: KARNY WENDY RENARD

Kapitalny mecz Francuzek z Belgijkami zakończył się... niewiarygodnym wręcz kiksem. W doliczonym czasie gry Trójkolorowe mogły powiększyć rozmiary zwycięstwa do dwóch trafień. Amber Tysiak zagrała piłkę ręką, za co podyktowano rzut karny. Wendie Renard podeszła do piłki i kopnęła wprost w bramkarkę. Nie wykorzystała też dobitki, nie trafiając na pustą bramkę.



NIEOCZYWISTA BOHATERKA: BETHANY MAED

Wielkie turnieje kreują nowych, nieoczywistych bohaterów. Euro 2022 nie będzie wyjątkiem. Bethany Mead strzeliła w fazie grupowej więcej goli niż którakolwiek inna zawodniczka. Błysnęła już pierwszego dnia. To ona otworzyła turniej, zapewniając Angielkom zwycięstwo z Austrią. Następnie wpakowała Norweżkom hat-tricka, a piątą bramkę dołożyła przeciwko Irlandii Północnej.

Mead prowadzi też w wielu innych statystykach. Jest kluczową zawodniczką reprezentacji Anglii, choć przed turniejem mało kto wskazywałby właśnie ją jako liderkę. Dziewczyna, która w Arsenalu musi grać nieco głębiej, odkąd główną odpowiedzialną za strzelanie została Vivianne Miedema, staje się kluczem do sukcesu gospodyń.

Koncertowa gra Angielek! Norweżki dotkliwe rozbite [SKRÓT]
(fot. TVP)
Koncertowa gra Angielek! Norweżki dotkliwe rozbite [SKRÓT]

OCZYWISTY ANTYBOHATER: COVID-19

Wspomniana Miedema w fazie grupowej nie dostała szansy na rozwinięcie skrzydeł. Powód? Trafiła do izolacji po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Covid-19. I nie stanowi bynajmniej odosobnionego przypadku. Od startu turnieju regularnie pojawiają się komunikaty o kolejnych wykluczonych.

Z problemem zmagają się niemal wszystkie drużyny. W czwartkowy wieczór komunikat wydała szwedzka federacja, informując o dwóch zakażeniach. Nie wskazała jednak konkretnych nazwisk. Cóż, nadchodzą ćwierćfinały, nie ma co odkrywać kart przed rywalkami.

Poza zakażonymi, wielkimi nieobecnymi fazy pucharowej będą Alexia Putellas (rzecz jasna), a także Marie-Antoinette Katoto. Czołowa francuska napastniczka zerwała więzadła podczas meczu z Belgią. Trójkolorowym trudno będzie ją zastąpić.

Miejmy nadzieję, że mimo to faza pucharowa przyniesie takie emocje, na jakie liczą wszyscy kibice. Transmisje wszystkich meczów w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej.

ĆWIERĆFINAŁY EURO 2022:
20 lipca, Anglia vs. Hiszpania (Brighton)
21 lipca, Niemcy vs. Austria (Lonfyn)
22 lipca, Szwecja vs. Belgia (Leigh)
23 lipca, Francja vs. Holandia (Rotherham)

Zobacz też
Trwa Euro U17 kobiet. Sprawdź plan transmisji w TVP!
Reprezentacja Polski kobiet U17 zakończyła swój udział w mistrzostwach Europy na fazie grupowej. Transmisje meczów turnieju w TVP (fot. Getty Images)

Trwa Euro U17 kobiet. Sprawdź plan transmisji w TVP!

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Euro kobiet już za 50 dni! Oto wszystko, co musisz wiedzieć!
Reprezentantki Polski w piłce nożnej (fot. Getty Images)

Euro kobiet już za 50 dni! Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Z kim Polki zagrają na Euro? Sprawdź terminarz!
Z kim zagrają Polki na Euro 2025? Sprawdź terminarz meczów reprezentacji Polski kobiet na Mistrzostwach Europy

Z kim Polki zagrają na Euro? Sprawdź terminarz!

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Kadrowiczka w Szwajcarii. "Na razie Eurowizja przysłania Euro"
Wiktoria Zieniewicz (fot. Getty Images)

Kadrowiczka w Szwajcarii. "Na razie Eurowizja przysłania Euro"

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Euro 2025 w Telewizji Polskiej! Sprawdź szczegóły turnieju z Polkami
Ewa Pajor (fot. Getty Images)

Euro 2025 w Telewizji Polskiej! Sprawdź szczegóły turnieju z Polkami

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Nie tylko Pajor! Polskie piłkarki z szansami na trofea
Paulina Dudek (fot. Getty Images)

Nie tylko Pajor! Polskie piłkarki z szansami na trofea

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Puste trybuny na Euro? Stadiony wypełni... sześć reprezentacji
Kibice podczas Euro 2022 w Anglii (fot. Getty Images)

Puste trybuny na Euro? Stadiony wypełni... sześć reprezentacji

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Lech... poza Poznaniem? Czeka go trudny sezon
Lech UAM Poznań awansował do Ekstraligi (fot. Radosław Laudański)

Lech... poza Poznaniem? Czeka go trudny sezon

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Lech zderzy się ze ścianą? "Zdajemy sobie sprawę, z czym mamy się mierzyć"
Piłkarki Lecha UAM Poznań (fot. YouTube)

Lech zderzy się ze ścianą? "Zdajemy sobie sprawę, z czym mamy się mierzyć"

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Biało-czerwone odpadły z turnieju. Zobacz tabelę "polskiej" grupy na ME U-17
ME U-17 kobiet w piłce nożnej: tabela grupy B – na którym miejscu Polska? (fot. Getty)

Biało-czerwone odpadły z turnieju. Zobacz tabelę "polskiej" grupy na ME U-17

| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Najnowsze
Co dalej z trenerem Śląska? Opowiedział o swojej przyszłości
Co dalej z trenerem Śląska? Opowiedział o swojej przyszłości
Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Ante Simundza (fot. PAP)
Orlen Wyścig Narodów: skrót 3. etapu [ZAPIS TRANSMISJI]
Kolarstwo szosowe, Orlen Wyścig Narodów – skrót 3. etapu (16.05.2025)
Orlen Wyścig Narodów: skrót 3. etapu [ZAPIS TRANSMISJI]
| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Uraz reprezentanta przed finałami LM! "Przytrafił się wypadek"
Kamil Semeniuk (fot. CEV)
Uraz reprezentanta przed finałami LM! "Przytrafił się wypadek"
zdj. własne
Jan Pęczak
Sportowy wieczór (16.05.2025). Barcelona mistrzem Hiszpanii
Sportowy wieczór (16.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
transmisja
Sportowy wieczór (16.05.2025). Barcelona mistrzem Hiszpanii
| Sportowy wieczór 
MŚ Elity. Popis gospodarzy! Dobra forma wicemistrzów
Szwajcarscy hokeiści (fot. Getty Images)
MŚ Elity. Popis gospodarzy! Dobra forma wicemistrzów
| Hokej 
Ważny krok zespół Casha w kierunku LM. Rekordowa porażka Tottenhamu
Aston Villa pokonała Tottenham Hotspur 2:0 (fot. Getty Images)
Ważny krok zespół Casha w kierunku LM. Rekordowa porażka Tottenhamu
FOTO
Wojciech Papuga
Znamy finalistów turnieju w Rzymie! Nokaut w półfinale
Jannik Sinner (fot. Getty Images)
Znamy finalistów turnieju w Rzymie! Nokaut w półfinale
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Do góry